Лоша новина за всички търсещи работа в България

Над 50% от работодателите няма да наемат нови служители през следващите шест месеца.

Това сочи седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта. Анкетираните са от 1197 компании у нас, като 32% от тях не очакват промяна в числеността на заетите. 24% прогнозират да наемат нови служители.

20% планират намаление на персонала, а 24% не са сигурни дали ще разширяват или свиват екипите си в следващата година, гласят данните от проучването.

По региони, единствено плановете на работодателите в София и Русе включват наемане на нови служители през следващите шест месеца.

В сравнение с предишното проучване отпреди шест месеца, значително намалява коефициентът по заетостта в съотношението на фирмите, които са потвърдили, че планират да назначават хора, спрямо тези, които са заявили, че не планират подобни стъпки, каза пред БНР Александър Георгиев от Българската конфедерация по заетостта.

„Намаляването спрямо предходния отчетен период е с 12%. За нас това е много сериозна индикация, че навлизаме във фаза на охлаждане на пазара, което донякъде беше очаквано. До средата на миналата година икономиката беше във фаза на прегряване“, обясни Георгиев.

Без дългосрочни мерки

По думите му, положителната новина в проучването е, че във всички сектори се очаква положително развитие, но със значително по-малки обеми, отколкото е било планирано предишното шестмесечие.

„Има отворени позиции, за които трудно се намират хора, съответно има и хора, за които няма подходящи отворени позиции. В някои отношения има диаметрално разминаване между кадрите, които са налични на пазара и тези, от които бизнесът има нужда“, коментира Александър Георгиев.

Той определи пазара на труда в следващите месеци като „скромен и колеблив“.

„Много повече компании са отбелязали, че не са сигурни в каква посока ще вървят от гледна точка на назначаване на хора. Ситуацията на пазара е такава, че те не са спокойни, за да предприемат дългосрочни мерки“, каза Александър Георгиев.

По думите му, охлаждането на пазара на труда в известна степен се дължи и на приключилото лято, тъй като тогава се търсят и много сезонни работници.

 

Сподели